Thea har varit hängig idag också. Slocknade i soffan redan i förmiddags. Hon tittade på film och jag skulle gå och duscha. När jag var färdig hade hon stängt av filmen, dragit min munkjacka över sig och somnat. Så himla söt. Stackars liten som har det så jobbigt. Hon fick alvedon när hon vaknade och då kände hon sig bättre.
Igår började vi baka ett ”snabb”-surdegsbröd. Lite jäst, vatten och rågsikt blandas och ska stå i ett dygn.
Mer mjöl, vatten mm idag och jäsning två gånger, precis som vanligt bröd. Här har jag hittat receptet.
Så fint det blev va!? Det blev inte sådär jätteluftigt inuti, som jag har sett att vissa får det, men det blev jättegott, skorpan är helt underbart god. Nu blev jag sugen att prova att få till en vanlig surdegsgrund igen. Har provat två gånger innan men det har inte gått så bra. Fast det är ingen slump att jag brukar baka tekakor och frallor istället, det är ju lättare att frysa in och ta fram lite i taget. Fast detta var ju gigantiskt, så stora bröd behöver man ju inte göra. Har delat det i fyra delar.
Så roligt det var att se Glada Hudik-teatern idag på Melodifestivalen. Så himla träffande det Toralf sa ”alla ska få va med” mm. Underbart att 3 miljoner människor får höra det! Men så kort det kändes, jag vill se mer och höra mer av kören. Bästa tävlingslåten tyckte jag Pauline hade. Märkliga låtar som gick vidare.
Kram Malin