Denna snygga skylt hängde på vår dörr när vi kom till sjukhuset idag…Thea har det där rotaviruset så nu får vi inte lämna rummet när vi är på sjukhuset Högdosbehandlingen som hon förhoppningsvis kan få nästa vecka kommer att bli en riktig mardröm. Ingen lekterapi, ingen lek i korridoren och det är helt omöjligt att gå ut på promenad med droppställningen. Vi får inte gå ut i köket och hämta något eller värma vår mat heller, det får man be sköterskorna om. Vi var där i knappt tre timmar idag och jag kände mig redan instängd. Bläää!
Nu får det gärna komma en period utan motgångar. Tex får det här rotaviruset gärna försvinna ganska snabbt, det kunde sitta kvar i flera månader om man har otur. Sen behöver det ju inte komma bakterier i den nya Port-a-Cathen eller något annat jox med den.
Vi åkte ner till stranden en sväng, tog en promenad, grävde och Julia doppade fötterna och tog en massa foton. Mysigt och det var riktigt skönt väder idag.
Julia är ganska pigg men inte 100% ok än.
Kram Malin